O NAMA
Osnovni podatci o Domu
Dom za starije i nemoćne osobe osnovan je 01. lipnja 1989. godine. Projektirao ga je poznati sisački arhitekt Boro Stambolija, a predstavlja jedan od ljepših domova za starije i nemoćne osobe u Hrvatskoj. Smješten je u samom središtu grada Siska u neposrednoj blizini Športsko rekreacijskog centra i Tražnice, te Hotela "Panonija". Ulazni hol i recepcija Korisna površina Doma je 9.800 m2, dok je ukupna površina na kojoj je Dom smješten 14.000 m2. Okoliš Doma sav je u zelenilu te čini sastavni dio okolnog parka. Zanimljivost arhitektosnog rješenja je da je Dom izgrađen na šest etaža u obliku dva šesterokuta, poput pčelinjeg saća, koji su u sredini spojeni ulaznim holom u kojem se nalazi i recepcija.
Unutar Doma nalaze se dva prekrasna atrija puna zelenila, te u jednom i umjetnički izrađena fontana sa skulpturom "kupačice", rad akademskog kipara Ivana Findrika.
Kapacitet Doma
U stambenom dijelu su jednokrevetne i dvokrevetne sobe u kojima je smješteno 122 korisnika. Polupokretne osobe smještene su u polustacionaru čiji je kapacitet 55 osoba. Teško pokretne i nepokretne osobe smještene su u stacionaru u kojem se pruža neprekidna zdravstvena njega za 54 korisnika.
ORGANIZACIJA DOMA
Voditelj Doma je ravnatelj, koji organizira i vodi poslovanje Doma.
Rješenjem o imenovanju članova Upravnog vijeća Doma za starije i nemoćne osobe Sisak od 26.09.2017. imenovani su novi članovi Upravnog vijeća Doma.
Dom ima sljedeće odjele:
-
Poslovi socijalnog rada i radne terapije, kontakt 091/2556–562, 091/2556-568
-
Odjel računovodstva, pravnih i administrativnih poslova, kontakt 091/2556-557
-
Odjel zdravstvene i pojačane njege korisnika, kontakt 091/2556-558
-
Odjel za skrb osobama oboljelim od Alzheimerove demencije i drugih demencija
-
Odjel prehrane, kontakt 091/2556-567
-
Odjel pomoćno tehničkih poslova, kontakt 091/2556-561
U sklopu Doma djeluje socijalna služba kao mjesto prvog kontakta budućih korisnika s radnicima Doma. Ova služba koordinira svoj rad s Centrom za socijalnu skrb i stječe uvid u socijalno i zdravstveno stanje budućih korisnika Doma. U sklopu iste službe djeluje i radni terapeut koji vodi kulturno-zabavne i društvene aktivnost, izradu ručnih i drugih umjetničkih radova, u timskom radu s korisnicima. Organizira izlete i posjete kulturnim i drugim manifestacijama.
Stručni rad s korisnicima obavlja i fizioterapeut koji provodi svakodnevne vježbe s korisnicima uz primjenu suvremenih uređaja i metoda u svrhu očuvanja i poboljšanja njihovog zdravstvenog stanja.
U Domu je ambulanta primarne zdravstvena zaštite koju vodi liječnica. Ambulanta radi svakodnevno za potrebe korisnika, čime je osiguran visok nivo zdravstvene zaštite.
Odjel prehrane ima suvremeno opremljenu kuhinja s blagovaonicom gdje se pripremaju i poslužuju obroci za 232 korisnika smještena u Domu, te se priprema 90 toplih obroka za korisnike izvaninstitucijske skrbi. Pranje, sušenje i glačanje rublja za korisnike Doma i korisnike izvaninstitucijske skrbi organizirano je u suvremeno opremljenoj praonici i sušionici rublja.
U sklopu Doma su i sale za vježbe, tv-sale, čajne kuhinje i dr. prostorije za rekreaciju i razonodu korisnika. Također je organiziran i Dnevni boravak za vanjske korisnike naših usluga, u sklopu kojeg se korisnici uključuju u različite igraonice, radionice i vježbaonice te imaju osiguran ručak. Voditeljica Dnevnog boravka je Jasmina Šestan, dipl.socijalni radnik.
U praonici rublja obavlja se pranje, sušenje i glačanje, posteljnog, restoranskog i osobnog rublja, a mogući su i manji krojački popravci. Na ovim poslovima uposleno je 4 djelatnika. Zgrada tako velikih površina zahtjeva stalan i savjestan rad spremačica - sobarica kao i stručnog osoblja za održavanje postrojenja i instalacija. Naravno, Dom ima centralno grijanje u svim prostorijama, kako u sobama korisnika tako i u zajedničkim prostorijama (glavni hol, restoran, hodnici, caffe bar, TV sala i kino dvorana). Ovi poslovi kao i rad recepcije pod nadzorom su domaćice Doma.
Upravno vijeće Doma
Upravno vijeće Doma funkcionira sukladno Zakonu o ustanovama, Zakonu o socijalnoj skrbi, Statutu Doma i temeljem Poslovnika o svom radu. Čini ga pet članova od kojih je troje predstavnika osnivača ustanove, Sisačko-moslavačke županije, dok je po jedan predstavnik djelatnika i korisnika Doma.